Ukrayna İstanbul Başkonsolosu eşi Ludmila Nedilsky’den Borş Çorbası

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu eşi Ludmila Nedilsky’den Borş Çorbası

Mutfak Diplomasisi; Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğun, Borş Çorbası lansmanı Diplomatik Lezzet Şölene dönüştü.

Şifa dolu lezzet olan UNESCO’nun acil koruma gerektiren somut olmayan kültürel miras listesi’nde yer alan Ukrayna Borş Çorbası İncelikleri Ukrayna İstanbul konsolosluğu tarafından basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskyi ve eşi Ludmila Nedilskyi tevazu örneği sergileyerek kendi ülkesinin geleneksel Borş  (Borşka) Çorbasını, varenıkı (Ukrayna usulü mantı) yemeğini ve uzvar (kuru meyveli) kompostosunu bizzat tarifiyle birlikte hazırladılar ve bizzat kendi elleriyle servis ettiler. Tercümanlığı Konsolosluk bünyesinde olan Danışman ve Koordinatör Igor Pasynchuk yaptı.

2023 ve 2024 Michelin yıldızlı belgeli, Şef Necati Yılmaz’ın sahibi olduğu Sultanahmet’de bulunan Deraliye restaurantın ev sahipliği yaptığı mutfakda hazırlanan menü içine Türkiye ve İstanbul sevgisi dahil olunca sıcak dostluk Diplomasiye dönüştü…

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskyi ve eşi Ludmila Nedilskyi geleneksel yemeğin hazırlanışını her adımda göstererek, 

ülkelerin kültürünü paylaşma isteği ve tevazusu güzel bir örnek olarak algılandı. Kendi yeteneklerini sergileyip gurur duysalarda, kendilerini diğerlerinden üstün görme yerine herkesle deneyimleri paylaşmayı tercih ettiler.

Ukrayna’nın Lezzeti, Başkonsolosluğun Elinden Çıkan Borş Çorbası 

Konsolosluğun, Diplomatik görevine devam ederken, kendi mutfak kültürünü tanıtmak amacıyla özveriyle hareket ederek, elinden gelenin en iyisini yapma ve bu adımı, kültürel etkileşimi ve anlayışı artırarak iki ülkenin ilişkilerinde bir köprü görevi kurmasına sevginin güçlenmesine katkı sağlaması yadsınamaz.

Konsolosluğun, davet edilen gazetecilere kendi elleriyle hazırladığı yemekler yine kendi elleriyle servis edilmesi hem diplomatik bir jest olarak değerlendirildi hem de turizm potansiyeli açısından önemli bir adım olarak görüldü. Çünkü yemekler, bir ülkenin kültürel kimliğini yansıtan önemli bir unsurdur ve turistlerin bir ülke hakkında bilgi edinmesinde önemli bir rol oynar.

Tevazu ve misafirperverlik örnekleri gösteren konsolosun bu tür etkinlikleri, ülkeler arasındaki kültürel ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesine önemli bir katkı sağlar. Ayrıca, bu etkinlikler sayesinde insanlar farklı kültürleri daha yakından tanıma fırsatı bulur ve hoşgörüye dayalı bir iletişim ortamı oluşur.

Gastronomi ayrıca yerel mutfakları ve ülkelerin sosyoekonomik yapısını anlamaları için önemli bir bilgi kaynağı sağlar. Yemek kültürü, bir ülkenin tarihi, coğrafi ve toplumsal özelliklerini yansıtan bir aynadır. Yerel mutfak hakkında bilgi sahibi oldukça, o ülkenin toplumunu daha iyi anlayabilir ve ülke ile daha etkili bir şekilde iletişim kurabilir.

Doğu Avrupa Mutfağından Lezzetli Bir Tat Olan Kışın Vazgeçilmezi Ukrayna Borş Çorbası Tarifi

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskyi’nin eşi Ludmila Nedilskyi’nin inceliklerini ve püf noktalarını anlattığı tarif özeti; 

Ukrayna mutfağı, zengin çeşitliliği ve lezzetli yemekleriyle ünlüdür. Bu yemeklerin en tanınmışlarından biri ise Ukrayna Borş çorbasıdır. 

Ukrayna’nın geleneksel çorba çeşitlerinden biri olan Borş, lezzeti ve besleyici özellikleriyle ön plana çıkar. Genellikle kış aylarında tercih edilen bu çorba, soğuk havalarda vücudu ısıtmak için ideal bir seçenektir.Ukrayna Borş çorbasının ana malzemesi pancardır. Pek çok yöresel farklılık olsa da genellikle et suyu veya tavuk suyuyla yapılan Borş, pancarın kendine özgü kırmızı rengini almaktadır. Borş çorbasının diğer malzemeleri ise genellikle havuç, soğan, lahana, patates ve sarımsaktır. Bunun yanı sıra çeşitli sebzeler de eklenerek zengin bir lezzet elde edilebilir.

Borş çorbasının en önemli özelliği ise ekşi tadıdır. Pancarın ekşi bir tat bırakmasıyla Bilinen bu çorba, fermente edilen bu malzemenin çorbaya eklendiği bir işlemle yapılmaktadır. Pancar, limon ve sirke gibi ekşi tat veren malzemelerle kombinlenerek harmanlanır.

Ukrayna Borş çorbası, sağlıklı ve besleyici özellikleriyle de dikkat çekmektedir. İçerdiği pancar, antioksidan özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve kalp sağlığını destekleyebilir. Ayrıca, içeriğindeki sebzeler ve et suyu sayesinde de vücuda gerekli vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar.

Ukrayna mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Borş çorbası, ülkede önemli bir kültürel mirastır. Özellikle ziyaretçiler için misafirperverlik göstergesi olarak sunulan bu çorba, geleneksel Ukrayna sofralarının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Ukrayna Borş çorbası, doyurucu, besleyici ve lezzetli bir çorba olarak dikkat çekmektedir. Ülkenin geleneksel mutfağının önemli bir parçası olan bu çorba, pancarın ekşi tadı ve zengin içeriğiyle farkını ortaya koyar. Eğer Ukrayna’ya yolunuz düşerse, bu lezzetli çorbayı denemek için harika bir fırsatınız olacaktır.

yilmazparlar@yahoo.com

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu eşi Ludmila Nedilsky’den Borş Çorbası

ELÇİLER-KONSOLOSLAR GASTRONOMİ